Kolczyki dla świń - jakie i kiedy - rysujcie.pl

Kolczyki dla świń - jakie i kiedy

Każdy hodowca musi odpowiednio oznakować posiadane przez siebie zwierzęta. Dotyczy to zwłaszcza hodowców trzody chlewnej i dlatego też potrzebne są im kolczyki dla świń, kolczykownica oraz autoryzacja od ARiMR.


Zasady znakowania świń


Przede wszystkim każda świnia musi zostać oznakowana w ciągu 30 dni od urodzenia, a przed opuszczeniem siedziby stada. Kolczyki dla świń zakłada się na lewe ucho. Na takim kolczyku powinien być zawarty numer identyfikacyjny. Jeśli nie stosuje się metody kolczykowania, to można wytatuować numer identyfikacyjny na ciele świni. Może zostać on umieszczony na obu uszach lub też bezpośrednio na ciele zwierzęcia. Jednak tego rodzaju znakowanie zwierzęcia nie jest dopuszczalne zawsze i trzeba spełnić pewne dodatkowe warunki.


Do 7 dni od oznakowania świni należy ten fakt zgłosić do biura ARiMR. W zgłoszeniu musi znaleźć się ilość oznakowanych zwierząt, jednak jeśli hodowla znajduje się w obszarze objętym możliwością wystąpienia choroby zakaźnej lub innymi ograniczeniami to czas na zgłoszenie zostaje znacznie skrócony, a mianowicie są to tylko 2 dni.


Gdzie kupić kolczyki dla świń i co zrobić w przypadku ich zgubienia


ARiMR posiada specjalną listę podmiotów, które są wpisane na specjalną listę. Firmy znajdujące się na tego rodzaju liście mogą zajmować się dostarczaniem oraz sprzedażą kolczyków dla świń. Przy składaniu zamówienia trzeba określić ilość świń do oznakowania, adres stada oraz miejsce, gdzie mają zostać dostarczone kolczyki. Oczywiście należy pamiętać, że przed zamówieniem kolczyków należy także złożyć wniosek w powiatowym ARiMR. Gdy taki wniosek zostanie złożony i otrzyma się zgodę, wówczas dopiero można wystąpić o wydanie kolczyków do firm z listy.


Jeśli kolczyk zostanie zniszczony czy też zgubiony to należy udać się do biura ARiMR, gdzie należy zgłosić ten fakt i złożyć wniosek o wydanie duplikatu wcześniej wystawionego kolczyka. Czasami niektórzy producenci udostępniają darmowe duplikaty, jednak niestety najczęściej tego rodzaju duplikaty są płatne.


 

Słowa kluczowe:kolczyki dla świń,