Pergole Katowice - rysujcie.pl

Pergole Katowice

Pergola jest to budowla zbudowana z dwóch równoległych rzędów słupów, które połączone są kratownicą bądź belkami oraz zadaszeniem. Bardzo często, szczególnie w przypadku pergoli ogrodowych na kratownicy bądź belkach znajdują się rośliny. Zazwyczaj są to rośliny pnące.


Pergole Katowice – zastosowanie


Pergola stanowić może zarówno ozdobę jak i miejsce do wypoczynku. Zadaszenie znajdujące się na niej daje ochronę przed słońcem, tworząc cień, jak i przed opadami. Może to być przytulne miejsce do spędzania wolnego czasu, bez względu na pogodę. Doskonale sprawdzi się również, aby odizolować się od sąsiadów czy innych domowników.


Oprócz ozdoby oraz ustronnego miejsca pergole można wykorzystać na jeszcze jeden sposób. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie jej na wejściu do ogrodu, przy furtce. W ten sposób, już na samym początku robi się klimatycznie.


Pergole Katowice – wykonanie


W celach ogrodniczych najczęściej wybieranym materiałem z którego wykonana jest pergola to drewno. Ze względu na swój naturalny wygląd wpasowuje się w klimat ogrodu. Można też jednak wybrać konstrukcje metalową, jeśli taka lepiej wpasuje się w wystrój. Wtedy trzeba zwrócić uwagę aby wykonana była ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Słupy mogą również być wykonane z betonu bądź cegieł.


Warto wybrać taką pergolę, która będzie dobrze komponowała się z innymi meblami znajdującymi się na zewnątrz. Trzeba również zwrócić uwagę, by porastające ją rośliny współgrały z resztą rosnących w ogrodzie.


Ważne, aby słupy pergoli były sztywno osadzone w podłożu, na odpowiednią głębokość. To, jak głęboko powinno to być, zależy od ciężaru jaki będą musiały utrzymać – im większy, tym głębiej.


Niektóre pergole mogą być pokryte wysokogatunkową tkaniną akrylową, chroniącą przed promieniami UV. Jest ona niepalna, może też być wodoodporna. Pergole mogą także być wyposażone w głośniki, oświetlenie czy ogrzewanie oraz przesłony boczne.


Materiał niektórych pergoli może sięgać 5 metrów i być rozkładany elektrycznie. Można też łączyć wiele modułów.

Słowa kluczowe:Pergole Katowice,